Organizator: Teatr Ziemi Rybnickiej

O festiwalu

Silesia Gospel Festival

Silesia Gospel Festiwal jest dwudniowym wydarzeniem muzycznym, którego ideą przewodnią jest pełne radości i pasji wspólne śpiewanie utworów muzyki gospel. Osią festiwalu są intensywne warsztaty wokalne dla dwóch grup wiekowych: dla dzieci od 6 do 13 roku życia oraz młodzieży i dorosłych od 14 lat. Zajęcia prowadzone są zawsze przez znakomitych nauczycieli z Polski i zagranicy. Podczas dwóch dni warsztatowicze pracują nad materiałem, który zostanie zaprezentowany podczas Koncertu Galowego na zakończenie drugiego dnia Festiwalu.

Oprócz chóru złożonego z uczestników  warsztatów, wystąpią nauczyciele i gwiazdy Festiwalu. Ten koncert jest - od początku festiwalowej historii - pełnym pasji i emocji przeżyciem dla uczestników oraz dla publiczności. Uczestnicy warsztatów mają szansę zmierzyć się ze sobą, zakosztować magii sceny oraz spotkać się z wartościowymi, pełnymi zaangażowania ludźmi.

Celem festiwalu jest:

  •          Wykorzystanie potencjału muzyki  w rozwoju dzieci i młodzieży.
  •          Wykorzystanie śpiewu i ćwiczeń warsztatowych do rozwoju osobistego uczestników.
  •          Kształtowanie potrzeb kulturalnych, a przez to podnoszenie jakości życia.
  •          Propagowanie muzyki gospel.
  •          Promowanie młodych wykonawców.
  •          Wzbogacenie oferty kulturalnej miasta.

 

Kilka faktów z historii festiwalu

Silesia Gospel Festiwal im. Norberta Blachy jest jednym z największych polskich wydarzeń muzyki gospel. Co roku przyciąga setki czynnych uczestników warsztatów i wypełnia po brzegi, niemałą przecież, salę widowiskową Teatru Ziemi Rybnickiej.
Organizatorem od pierwszej edycji było Śląskie Centrum Muzyczne Muzyka i Ruch. Jego prezes Ilona Kargul organizując kolejne już Rybnickie Warsztaty Wokalne dla nauczycieli i młodzieży o zasięgu regionalnym, zaprosiła do współpracy Norberta Blachę, wykładowcę w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
Warsztaty poprowadzone przez Norberta Blachę zgromadziły sporą grupę młodzieży i kadry pedagogicznej, co zrodziło pomysł rozwinięcia warsztatów do formy festiwalowej. Norbert Blacha, od lat związany z nurtem  muzyki religijnej, głównie w gatunku gospel/negro spirituals, zaproponował Ilonie Kargul warsztaty gospel w Rybniku.

Tak w  2007 roku powstał Silesia Gospel Festiwal.

Do roku 2011 kierownikiem artystycznym i muzycznym był Norbert Blacha, niestety odszedł od nas przedwcześnie w lutym roku 2012.  Przygotował jednak swojego ucznia Adama Kosewskiego, który do dnia dzisiejszego pełni kierownictwo muzyczne wydarzenia.

Od roku 2013 festiwal nosi imię Norberta Blachy. Z roku na rok wydarzenie rozwija się i ewoluuje, czego skutkiem jest między innymi powstanie podczas 8 edycji grupy warsztatowej Gospel Kids – chóru złożonego z samych najmłodszych wokalistów.

Na festiwal zapraszane są znakomitości polskiej sceny gospel, ale również światowej. Gościliśmy znakomitych czarnoskórych wokalistów: Juniora Robinsona, The Real Rogers oraz Collina Williamsa & Celebrate Gospel.

Od roku 2018 organizatorem festiwalu jest Teatr Ziemi Rybnickiej, a jego współtwórczyni Ilona Kargul pełni funkcję dyrektora artystycznego.